Profesyonel

UV-C DEZENFEKSİYONU

COVID-19, TEKNOLOJİYE YENİ IŞIK TUTUYOR

Dezenfekte edici özellikleri sayesinde UV-C ışıması, gerçek anlamda çok yönlüdür. UV-C lambaları, suyu, havayı ve yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bu lambaların kullanımı şimdiye kadar birkaç sektörle sınırlıyken, COVID-19 pandemisinin patlak vermesinden bu yana dünya genelinde tüm sektörlerde talep patlaması yaşanmaktadır. UV-C teknolojisini birden tüm dünyanın ilgili odağı haline getiren benzersiz özellikleri hakkında detaylı bilgi edinin.

UV-C RADYASYONU ETKİSİ: GİRİŞ

Elektromanyetik radyasyon, spesifik bir dalga boyu ile karakterizedir. Görünür ışık ile kıyaslandığında ultraviyole radyasyon, kısacası UV radyasyonu, oldukça kısa bir dalga boyuna sahiptir. UV radyasyonu türüne bağlı olarak bu dalga boyu 10 ile 400 nanometre arasında bulunur. UV radyasyonu, dalga boyunca göre dört menzile ayrılır:

 • UV-A: UV-A radyasyonu dalga boyu 315 ila 400 nanometre arasındadır. Işık, belirli maddelerin floresan ışığı yaymasına neden olur. Bu sayede UV-A lambalar, eğlence sektöründe çok uzun süredir kullanılmaktadır ancak adli tıpta da, örneğin banknotları işaretlemek için kullanılmaktadır. UV-A lambaları, kolay ve ucuza üretilebilmektedir.
 • UV-B: UV-B radyasyonu, 280 ve 315 nanometre arsında dalga boyuna sahiptir. Bu menzilde ışık yayan lambalar, başta bronz ten sevenler için oldukça değerlidir. UV-B lambalar, insan cildini kahverengileştirir, dolayısıyla solaryum stüdyolarında kullanılır.
 • UV-C: UV-C radyasyonu, 100 ila 280 nanometre arası dalga boyu ile UV-C olarak sınıflandırılır. UV-C radyasyonu, öne çıkan bir özelliğe sahiptir. UV-C radyasyonu, enerjiden zengindir ve dolayısıyla bakteriler ve virüsleri öldürebilmektedir. Patojenlere karşı en güçlü etkisi 265 nanometrede meydana gelir. UV-C radyasyonu, mikro organizmalar üzerinde büyük bir DNA hasarına yol açmakta, bu da nihayetinde ilgili patojenlerin arındırılmasına yol açmaktadır. Cıva buharı lambaları, şu anda en etkili UV-C radyasyonu kaynağı kabul edilmektedir.
 • EUV: Dalga boyu 10 ila 100 nanometre arasında olan Aşırı UV ağırlıklı olarak üretimde, örneğin çip üretiminde kullanılmaktadır.
Elektromanyetik spektrum

UV-C RADYASYONU DEZENFEKSİYONDA KULLANMANIN AVANTAJLARI

UV-C radyasyonu: çevre dostu ve verimli

Diğer dezenfeksiyon yöntemlerine kıyasla, UV-C radyasyonunun bir dizi avantajı bulunmaktadır:

 • UV-C radyasyonu, kimyasal ve toksik bileşenler gerektirmez.
 • Patojenler, UV-C radyasyonuna direnç gösteremez.
 • Radyasyon patojenleri saniyeler içinde zararsız hale getirebilir.
 • İşlemin kısa sürmesi, bir ürünün özelliklerini değiştirmez.
 • UV-C radyasyonu, yüzeylerde kalıntı veya renk solması bırakmaz.
 • Ozon, 240 nanometre üzerinde ilgili menzilde üretilmez.

Bu nedenlerle, UV-C radyasyonu tıp veya gıda paketleme dezenfeksiyonu (örneğin yoğurt kapları) gibi bazı sektörlerde uzun yıllardır temiz bir dezenfektan çözümü olarak kullanımdadır.

Doktor ve çocuk

UV-C İLE DEZENFEKSİYON

UV-C TEKNOLOJİSİ: COVID-19’A KARŞI MÜCADELEMİZDE DOSTUMUZ

Şu ana kadar UV-C lambalarının uygulaması çok sınırlıydı. Tıbbi uygulamalara ek olarak UV-C radyasyonu ağırlıklı olarak havuzların, akvaryumların ve atık suyun temizlenmesinin yanı sıra gıda endüstrisinde kullanıldı. Ancak, COVID-19 yayıldıkça, UV-C lambalara olan ihtiyaç patlama yaptı. UV-C uygulamalarının çok kısıtlı kullanımda olduğu alanlarda bile şu anda bir talep artışı var.

Hastanelerin dezenfeksiyonu ve diğer kullanımlar için UV-C teknolojisi

UV-C radyasyonunun pandemiyle bağlantılı kullanım örneklerinden bazıları şu şekildedir.

Hastane

HASTANELER

UV-C radyasyonu, SAR-CoV-2’nin yüksek viral yüklerini etkisiz hale getirip bu yükleri zararsız kılabilmektedir.* Hastanelerdeki tıbbi cihazları hızla arındıran UV-C teknolojisinden faydalanan çözüm, örneğin çapraz bulaş yoluyla enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Havacılık

HAVACILIK

Bir uçakta, aerosol olarak bilinene havadaki en küçük parçacıklardan kaynaklanan enfeksiyon riskinin oldukça yüksek olduğu düşünülmektedir. Havanın düzenli olarak dezenfekte edilmesi enfeksiyon riskini düşürmektedir.

Ofis ortamı

OFİS

Birçok sektörde evden çalışmak yalnızca kısa süreli olabilir. UV-C radyasyonu, virüssüz bir işyerinde önemli bir rol oynamaktadır. Yüzey dezenfeksiyonunun yanı sıra hava dezenfeksiyonu lambaları da havalandıra sistemi aracılığıyla Koronavirüsün yayılmasını engellemek için şarttır.

Yürüyen Merdiven

HALKA AÇIK ALANLAR

İnsan gruplarının toplandığı her yerde enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Yürüyen merdivenlerin tutma yerleri ile alışveriş arabalarının sapları, öne çıkan örneklerdir. Korona pandemisi boyunca UV-C lambaları, COVID-19 ile teması ve hava yoluyla yayılmasını engellemek için gerekli olan her yerde kullanılabilir ve kullanılacaktır.

* Bu da, Duisburg-Essen Üniversitesi Tıp Fakültesi (Universität Duisburg-Essen – UDE) Üniversite Tıp Merkezi (Universitätsmedizin Essen) Enfektiyoloji Kliniğinden (Direktör Prof Dr Oliver Witzke) PD Dr Adalbert Krawczyk ve Dr Christiane Heilingloh tarafından gerçekleştirilen gelecek vaat eden bir çalışma ile kanıtlanmıştır.

 

LEDVANCE UV-C LAMBALARI

SADECE BİR IŞIKTAN FAZLASI

T8 UV-C

LEDVANCE TIBERA UVC tube

T8 UV-C lambaları

 • dezenfeksiyon sırasında ozon üretmez,
 • CCG ve ECG uyumludur,
 • standart G13 ayak üzerine monte edilebilir,
 • rakip benzer ürünlere göre yüzde 20 daha uzun ömürlüdür (10,800h/L70B50).
 

T8 UV-C lambaların üç boyu bulunur: 440 milimetre (15 vat / 25 vat), 900 milimetre (30 vat / 55 vat) ile 1200 milimetre (36 vat / 75 vat).


 

LINEAR HOUSING UVC SENSÖR

UVC LINEAR HOUSING

Linear Housing UV-C Sensörün

 • bir IR Sensör Emniyet Kiti bulunuyor: başlangıçta 30 saniye gecikme, lamba birisi algılanır algılanmaz kapanır
 • entegre bir uzun ömürlü ECG – LEDVANCE UV-C T8 ile uyumlu
 • 150 metrekarelik bir algılama menzili (montaj yüksekliğine bağlı olarak)
 • lamba tutucu, vidalar ve plastik parçalar üzerinde UV önleyici kaplama
 

Linear Housing UV-C Sensörün iki boyu bulunuyor: 440 milimetre (18 vat) ve 900 milimetre (33 vat).

LEDVANCE UV-C HAVA DEZENFEKTÖRÜ

TEMİZ İÇ MEKÂN HAVASI ÜRETİR

Çok yakında

LEDVANCE UVC AIR DISINFECTOR (hava dezenfektörü), yalnızca COVID döneminde değil ofislerde, ticari tesislerde ve muayenehanelerde daha iyi ve daha sağlıklı hava kalitesine katkıda bulunur. Yüksek teknolojili cihaz, kimyasal olmadan, durmaksızın etrafta insanlar varken bile ortam havasını etkin şekilde, tamamen temizler. 

LEDVANCE UVC AIR DISINFECTOR

NEDEN LEDVANCE UV-C SEÇİLMELİ?

50’den fazla ülkede ofisi, Boston, Shenzhen ve Garching/Münih’te AR-GE merkezleri olan iki küresel aydınlatma üreticisinden biri

On yıllardır düşük basınçlı boşalma teknolojisinde sektör lideri, bu alanda dünya genelinde onlarca temel patentin sahibi (50’nin üzerinde patent)

Kendisini kanıtlamış olan T8 UV-C lambalarının üreticisi - Smolensk/ Rusya’da bulunan LEDVANCE fabrikası 2012 yılından beri UV-C lambalarının seri üretimini gerçekleştiriyor

 

“İnsan sağlığı ve refahına yönelik ışık” alanına özel çalışmalar yürüten araştırma merkezine, kısa süre önce VDE tarafından tescilli BIOLUX® teknolojimiz için ödül verildi
Standartlar ve kılavuzlarda dezenfeksiyona ilişkin olarak emniyet ve etkinlik konularında yeni gerekliliklerin eklenmesini sağlıyor (örneğin, önde gelen sektör birliklerinde UV-C dezenfeksiyon çalışma gruplarının üyesi1))

1 Küresel Aydınlatma Derneği, Avrupa Aydınlatma Derneği, ZVEI, IEC TC34 AG17 Standardizasyonu

UV-C lambalarının doğru kullanımı ve emniyet talimatlarına uyum

UV-C dezenfeksiyon cihazları cilt ve gözlere zarar verebileceğinden doğrudan insan vücudu üzerinde kullanılmamalıdır. Bu nedenle, kullanım sırasında bazı emniyet talimatlarına uyulmalıdır:

 • UV-C lambaları sadece dezenfekte edilecek olan yüzeye yöneltilmelidir. Cilt ve gözlerde radyasyona temastan kaçınılması zaruridir.
 • Kullanıcılar, UV-C maruziyetinden korunmalıdırlar. UV-C radyasyonunun kapalı alanlarda kullanımı yalnızca is o alanda hiç kimse yokken önerilmektedir.
 • UV-C lamba, dezenfeksiyon sonrasında derhal kapatılmalıdır.

Ayrıca, ambalaj ve ürünle gelen kullanım kılavuzunda yer alan bilgilere harfiyen uyulmalıdır.


 
Sayfayı sosyal medyada paylaşın